Cardano po raz pierwszy udostępniło inteligentny kontrakt, który podlega argentyńskiej jurysdykcji, po tym jak kraj ten w grudniu 2023 roku zalegalizował kryptowaluty jako formę płatności w umowach handlowych.
- Umowa, którą zawarto między ambasadorami Cardano Mauro Andreolim i Lucasem Macchią, dotyczy pożyczki o wartości 10 000 tokenów ADA, co odpowiada około 3380 dolarom.
- Kontrakt zawarto przed Cardano Summit 2024, na którym planowane jest spotkanie założyciela Cardano, Charlesa Hoskinsona, z prezydentem Milei.
Pożyczka ma być spłacona w ciągu czterech miesięcy, z 10-procentową stopą procentową. Jak poinformował Andreoli w poście z 8 października, to pierwszy przypadek, w którym argentyńskie sądy mogą wyegzekwować spłatę z inteligentnego kontraktu na Cardano.
„Zrobiliśmy to, właśnie podpisaliśmy pierwszą umowę, która jest prawnie wykonalna w sieci Cardano, w pełnej zgodności z prawem Republiki Argentyńskiej” – podkreślił Andreoli.
Umowa pożyczki została dodatkowo potwierdzona przez pisemny dokument prawny, który zawiera kluczowe informacje, takie jak szczegóły dotyczące blockchaina, portfeli oraz identyfikator transakcji. Andreoli zaznaczył, że ten “kamień milowy” może przyczynić się do usprawnienia procedur sądowych w Argentynie oraz szerszego uznania inteligentnych kontraktów jako narzędzi ułatwiających zawieranie umów handlowych.
„Z prawnego punktu widzenia umożliwia to gromadzenie dowodów i uproszczenie procedur, co stanowi pierwszy krok w tworzeniu korzystnej jurysprudencji w kraju oraz ułatwia zawieranie transakcji handlowych” – dodał Andreoli.
Według niego, inteligentne kontrakty mogą znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak umowy najmu czy sprzedaż nieruchomości.
Argentyna posiada już solidne ramy prawne dotyczące kontraktów handlowych, jednak według Andreoliego, kluczowym krokiem będzie teraz edukacja sędziów.
Legalizacja kryptowalut w grudniu 2023 r. była jednym z działań nowego prezydenta Javiera Milei, libertarianina o antycentralistycznych poglądach.