Największa giełda

Byli menadżerowie PKO BP otwierają bank oparty na blockchainie

sieć bank

Horum Bank to projekt nowego banku opartego na technologii blockchain, rozwijany przez grupę 30 byłych pracowników PKO BP – informuje Puls Biznesu. Prace nad bankiem trwają już od ok. 6 miesięcy, a start biznesu planowany jest na III lub IV kwartał 2018 r.

Horum swoje operacje w 60 % zamierza przeprowadzać w oparciu o technologię blockchain, co pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów, nawet do 40 %. “Na start wystarczy 400-500 mln zł ” informuje PB, a to cztery razy mniej niż potrzebował Alior Bank na początek.

Licencję pozwalającą na prowadzenie działalności, założyciele Horum Bank chcą uzyskać za granicą, przypuszczalnie w jednym z krajów nadbałtyckich. W rozmowie z PB, jeden z uczestników projektu mówi, że to ze względu na to, iż “koszt jest trzy razy niższy niż w Polsce, a czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy”.

Horum Bank jeśli dojdzie do skutku, będzie pierwszym bankiem w Polsce od ośmiu lat i pierwszym, którego działalność będzie opierać się w większości na technologii blockchain.

Dodaj komentarz