Byli menadżerowie PKO BP otwierają bank oparty na blockchainie

sieć bank

Horum Bank to projekt nowego banku opartego na technologii blockchain, rozwijany przez grupę 30 byłych pracowników PKO BP – informuje Puls Biznesu. Prace nad bankiem trwają już od ok. 6 miesięcy, a start biznesu planowany jest na III lub IV kwartał 2018 r.

Horum swoje operacje w 60 % zamierza przeprowadzać w oparciu o technologię blockchain, co pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów, nawet do 40 %. “Na start wystarczy 400-500 mln zł ” informuje PB, a to cztery razy mniej niż potrzebował Alior Bank na początek.

Licencję pozwalającą na prowadzenie działalności, założyciele Horum Bank chcą uzyskać za granicą, przypuszczalnie w jednym z krajów nadbałtyckich. W rozmowie z PB, jeden z uczestników projektu mówi, że to ze względu na to, iż “koszt jest trzy razy niższy niż w Polsce, a czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy”.

Horum Bank jeśli dojdzie do skutku, będzie pierwszym bankiem w Polsce od ośmiu lat i pierwszym, którego działalność będzie opierać się w większości na technologii blockchain.

Dodaj komentarz