Bank of New York (BNY Mellon), jedna z najbardziej prestiżowych instytucji finansowych w USA, przygotowuje się do oferowania usług powierniczych dla funduszy ETF opartych na bitcoinie i etherze. To możliwe dzięki złagodzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) restrykcyjnych zasad księgowych określonych w Biuletynie Księgowym SAB 121. Jak podaje Bloomberg, SEC przeprowadziła przegląd zasad i uznała, że bank nie musi przestrzegać niektórych wymogów SAB 121, co otwiera drogę do pełniejszego zaangażowania w rynek kryptowalut.
Zniesienie restrykcji SAB 121 dla BNY Mellon
SAB 121, wprowadzony w kwietniu 2022 roku, nakładał obowiązek uwzględniania aktywów kryptograficznych klientów jako zobowiązań w księgach firm. Dla wielu instytucji finansowych było to dużym obciążeniem, szczególnie w kontekście kryptowalut. Przepisy te spotkały się z krytyką branży, a także polityków, którzy postrzegali je jako nadmiernie restrykcyjne. W rezultacie duże banki nie podejmowały aktywności w zakresie usług powierniczych, ponieważ było to dla nich ekonomicznie nieopłacalne.
Warto zauważyć, że SAB 121 nakłada obowiązek przechowywania przez banki tylko pewnego procenta aktywów – tzw. minimalnego wymogu kapitałowego, który dla każdego aktywa może się różnić, ze względu na odmienne poziomy ryzyka. Aktywa w depozycie banku zwykle nie są uwzględniane w bilansie depozytariusza, ponieważ należą do klientów. Ale SAB 121 wprowadził taki wymóg w stosunku do kryptaktywów, co ograniczyło banki przed rozwijaniem znaczącej działalności depozytowej kryptowalut. Dlatego na próżno szukać dużych banków na liście depozytariuszy dla bitcoinowych ETF-ów.
W wyniku przeglądu SEC, bank BNY Mellon uzyskał ulgę od stosowania się do SAB 121, co pozwala mu działać na bardziej elastycznych zasadach.
„Niektórzy brokerzy-dealerzy i banki powiernicze wykazali, że ich działalność różni się od tej opisanej w SAB 121”, stwierdził rzecznik SEC w rozmowie z Bloomberg.
Decyzja ta sugeruje, że inne instytucje finansowe mogą również uzyskać podobne zwolnienia, czyli już wkrótce możemy zobaczyć więcej znamienitych banków w gronie depozytariuszy dla kryptowalutowych ETF-ów.
Mimo złagodzenia przepisów przez SEC, BNY Mellon nadal potrzebuje zgody innych regulatorów, aby móc oferować pełne usługi depozytowe związane z funduszami ETF kryptowalut. Bank potwierdził, że:
„będzie nadal współpracował z regulatorami bankowymi, aby oferować usługi powiernicze na dużą skalę”.