Bitcoin wchodzi w strefę „Ekstremalnego Strachu” po rekordowych odpływach z ETF-ów

5 sierpnia Indeks Strachu i Chciwości Kryptowalut odnotował wynik 17 na 100, co jest najniższym poziomem od lipca 2022 roku. Po raz pierwszy od dwóch lat wskaźnik ten wskazał na „Ekstremalny Strach” na rynku, co odzwierciedla nasilającą się niepewność wśród inwestorów. Głównym powodem tego zjawiska były znaczące odpływy kapitału z funduszy ETF opartych na Bitcoinie, które tego dnia wyniosły 168,4 miliona dolarów.

Indeks Strachu i Chciwości, który ocenia nastroje na rynku kryptowalut, gwałtownie spadł po wcześniejszym wyniku 67 punktów, zanotowanym 29 lipca. To jeden z największych tygodniowych spadków w historii, co świadczy o znaczącym pogorszeniu się sytuacji na rynku.

Fundusze ETF oparte na Bitcoinie, takie jak Grayscale Bitcoin Trust i ARK 21Shares Bitcoin ETF, były głównymi uczestnikami tych odpływów, tracąc odpowiednio 69,1 miliona dolarów i 69 milionów dolarów. Mimo to, niektóre fundusze, jak Grayscale Bitcoin Mini Trust, VanEck Bitcoin ETF i Bitwise Bitcoin ETF, odnotowały napływy środków, aczkolwiek w znacznie mniejszych kwotach.

Podczas gdy fundusze Bitcoin odczuły odpływy, ETF-y oparte na Etherze (ETH) zyskały na popularności, notując napływy w wysokości 48,8 miliona dolarów. Szczególnie wyróżnił się fundusz BlackRock iShares Ethereum Trust, który przyciągnął aż 47,1 miliona dolarów. VanEck i Fidelity również odnotowały dodatnie przepływy, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu inwestorów drugim co do wielkości aktywem kryptowalutowym.

Tego samego dnia rynek kryptowalut przeżył gwałtowne załamanie, w wyniku którego ceny Bitcoina i Etheru spadły odpowiednio o 10% i 18% w ciągu zaledwie dwóch godzin. Ponad 600 milionów dolarów zostało zlikwidowane na rynkach lewarowanych, a wiele altcoinów ucierpiało jeszcze bardziej niż Bitcoin i Ether.

Załamanie rynku kryptowalut było częścią szerszego spadku na globalnych rynkach finansowych, które zareagowały na niepokojące dane o zatrudnieniu, słabe wyniki największych firm technologicznych oraz odnowione obawy o recesję. Amerykański rynek akcji również zanotował potężne straty, a łączne straty na rynkach kryptowalut sięgnęły ponad 500 miliardów dolarów.

Według niezależnego tradera Boba Loukasa, ostatnie wydarzenia to rzadko spotykany na rynku cykl, który występuje raz na siedem do dziesięciu lat. Analityk Bitcoina, Tuur Demeester, przewiduje dalsze spadki cen Bitcoina do poziomu między 40 000 a 45 000 dolarów, choć ostrzega przed obstawianiem takiego scenariusza, gdyż rynek kryptowalut może szybko zmienić kierunek.

Pomimo tych wyzwań, Bitcoin częściowo odzyskał wartość, wzrastając o 11,85% do poziomu 55 680 dolarów po wcześniejszym spadku do 49 780 dolarów, co świadczy o wciąż dynamicznej naturze rynku kryptowalut.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments