Bitcoin (BTC) osiągnął w ostatnich godzinach historyczny poziom 106 500 dolarów, jednak szybko wycofał się do około 104 500 dolarów.
Rynek kryptowalut zareagował nerwowo na przewidywania dotyczące decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i tzw. „jastrzębiej obniżce stóp procentowych”.
Jastrzębia obniżka stóp i jej wpływ na rynek
Decyzja Fed, która ma zostać ogłoszona 18 grudnia, dotyczy obniżenia referencyjnych stóp procentowych o 25 punktów bazowych, co wprowadziłoby je w przedział 4,25%–4,5%. Choć cięcie o 100 punktów bazowych od września wydaje się znaczące, eksperci obawiają się, że komentarze Fed mogą złagodzić oczekiwania na dalsze luzowanie polityki w przyszłym roku.
“Istnieje ryzyko ‘jastrzębiej’ obniżki stóp procentowych, z mniejszą liczbą cięć, niż przewidywano we wrześniu,” wyjaśnił Marc Chandler, główny strateg rynkowy Bannockburn Global Forex. Jego zdaniem, siła gospodarki USA i niepewności związane z inflacją mogą sprawić, że Fed przyjmie bardziej ostrożne podejście.
Prognozy Fed i reakcje rynku
Ostatni wykres punktowy Fed, opublikowany we wrześniu, wskazywał na 2,5-punktowe cięcia stóp procentowych do końca 2026 roku, co obniżyłoby koszty pożyczek poniżej 3%. Jednak obserwatorzy rynku przewidują, że Fed może zrewidować te prognozy, co zwiększy atrakcyjność dolara i rentowności obligacji skarbowych, ale osłabi aktywa ryzykowne, w tym bitcoina.
Bitcoin pod presją, ale bycze nastroje pozostają
Pomimo możliwych trudności związanych z polityką Fed, analitycy wskazują, że sezonowość oraz ogólne nastroje na rynku kryptowalut sprzyjają bitcoinowi. Dodatkowym czynnikiem wspierającym jest pozytywne stanowisko prezydenta-elekta Donalda Trumpa wobec kryptowalut i regulacji w tym sektorze.
Założyciele LondonCryptoClub zauważyli również, że globalne cięcia stóp procentowych, szczególnie przewidywane luzowanie polityki pieniężnej w Chinach, mogą podtrzymać bycze nastroje na rynku kryptowalut.
“Obecny cykl globalnego luzowania i wzrost płynności napędzany przez Chiny sprzyja bitcoinowi, niezależnie od tempa cięć przez Fed,” stwierdzili w swoim newsletterze.
Kluczowe dane gospodarcze w centrum uwagi
Kolejnym testem dla rynku będzie publikacja bazowego wskaźnika wydatków konsumpcyjnych (PCE), preferowanego przez Fed miernika inflacji. Wyniki te wskażą, czy ostatnie wzrosty cen konsumpcyjnych były jednorazowe, czy też stanowią początek nowej presji inflacyjnej.
Bitcoin, choć nadal pozostaje blisko rekordowych poziomów, zmaga się z presją wynikającą z niepewności co do przyszłych działań Fed. Mimo to, korzystne globalne trendy i optymizm na rynku kryptowalut mogą pozwolić najpopularniejszej kryptowalucie na utrzymanie pozytywnej dynamiki w dłuższej perspektywie.