Największa giełda

Bitcoin ma zostać prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Prezydent Salwadoru, Nayib Bukele, zapowiedział że zamierza przedstawić w parlamencie ustawę uznającą Bitcoina za prawny środek płatniczy w Salwadorze.

Słowa padły na konferencji Bitcoin 2021 w Miami. Oświadczenie Bukele zostało nagrane wcześniej i wyemitowane podczas wystąpienia założyciela Strike, Jacka Mallersa. Strike to portfel kryptowalutowy, który funkcjonuje w Salwatorze od marca tego roku. Mallers oznajmił, że jego firma współpracuje z rządem Salwadoru nad uznaniem Bitcoina jako środek płatniczy. Jeśli ten plan zostanie zrealizowany, to Salwador stanie się pierwszym krajem na świecie, który w pełni zaakceptuje BTC jako formę płatności.

„Od teraz Salwador ma być pierwszym krajem bitcoinów” – powiedział Mallers. „I pierwszym krajem, który uczyni bitcoina prawnym środkiem płatniczym, potraktuje go jako walutę światową i będzie miał bitcoina w swoich rezerwach”.

Prezydent Bukele należący do mocno populistycznej partii, uważa że Bitcoin może stać się ratunkiem przed coraz bardziej niebezpiecznymi działaniami podejmowanymi przez banki centralne. Twierdzi on również, że jego plan przyniesie krótkoterminowe korzyści tysiącom osób nieposiadających rachunku bankowego oraz, że będzie generować nowe miejsca pracy.

Salwador to mały kraj położony w Ameryce Środkowej, w którym aż 70 % ludności nie posiada rachunku bankowego. Mieszkańcy kraju na co dzień zmagają się z ubóstwem i niestabilnością finansową. Biorąc to wszystko pod uwagę, mało prawdopodobne wydaje się, aby Salwador zapoczątkował ogólnoświatowy trend akceptacji Bitcoina, a przy okazji uzdrowił sytuację gospodarczą swojego kraju.

Dodaj komentarz