Największa giełda

Bank PKO polskim pionierem w rozwoju technologii blockchain

pko-bp 700

PKO Bank Polski opublikował wczoraj oświadczenie o podpisaniu współpracy ze start-upem Coinfirm w zakresie wdrożenia rozwiązań technologii blockchain. PKO jest pierwszą z polskich instytucji finansowych, która wdraża takie rozwiązania.

pko coinfirm

Coinfirm to polsko-brytyjski start-up założony w 2016 r. oferujący rozwiązania technologii blockchain dla sektora finansowego.

PKO BP już w lipcu 2017 r. informował o poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie technologii blockchain w bankowości. Okazało się, że platforma Trudatum, tworzona przez Coinroom, może ułatwić weryfikację dokumentów bankowych poprzez udoskonalenie rozwiązań związanych z zapisywaniem i przechowywaniem danych, oraz jednoczesne zapewnienie skutecznej i zabezpieczonej kryptograficznie cyfrowej zgodności dokumentu.

Technologia, którą bank zdecydował się wdrożyć do własnych systemów, wprowadza przełom w zakresie gromadzenia oraz publikacji dokumentów i plików.

Pierwszy etap wdrożenia skupi się na integracji z systemami bankowymi oraz udostępnieniu rozwiązania pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych. Każdy dokument zapisany w sieci blockchain (np. potwierdzenie transakcji lub regulamin bankowy) zostanie wystawiony w formie nieodwracalnego skrótu („hasz”) podpisanego kluczem prywatnym banku. Pozwoli to klientowi na zdalne sprawdzenie, czy plik, który otrzymał od kontrahenta lub banku, jest prawdziwy i czy nie doszło do próby jego modyfikacji.

<span class="su-quote-cite">PKO BP</span>

2 komentarze do “Bank PKO polskim pionierem w rozwoju technologii blockchain”

  1. Pingback: Alior Bank udomowił blockchain Ethereum – Kryptowaluty
  2. Pingback: Pierwszy bank w Polsce wdrożył technologię blockchain na dużą skalę – Kryptowaluty

Dodaj komentarz