Największa giełda

Artur Granicki z KNF o regulacji kryptowalut i branży fintech w Polsce

artur granicki knf

Artur Granicki, dyrektor departamentu ds. innowacji finansowych (FinTech) w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, opowiada czym jest Innovation Hub, piaskownica regulacyjna oraz w jakim celu została powołana grupa robocza ds. blockchain.

W wywiadzie opublikowanym na portalu Fintek.pl Artur Granicki wyjaśnia, że podstawową funkcją grupy roboczej ds. blockchain jest rozpoznanie potrzeb rynku kryptowalut i technologii blockchain, po to by stworzyć przyjazne środowisko dla rozwoju branży. Dodaje, że opublikowanie raportu z prac grupy przewidywane jest za kilka miesięcy, prawdopodobnie pod koniec tego roku.

Grupa robocza ds. blockchain ma za zadanie rozpocząć dialog na temat potrzeb i oczekiwań rynku oraz przedstawić możliwości regulacyjne w tym zakresie. Zależy nam na wypracowaniu wspólnego stanowiska pomiędzy nadzorem, regulatorem, instytucjami publicznymi oraz rynkiem. Wiemy, że są duże oczekiwania ze strony rynku. Chcemy rozpocząć prace nad wspólnym stanowiskiem, wspólną interpretacją tego, co się wokół dzieje – w szczególności, jeśli chodzi o obowiązujące przepisy prawa.

Artur Granicki, KNF

Granicki mówiąc o Programie Innovation Hub podkreśla, że decyzje w ramach niego wydane, mają być wiążące dla Komisji Nadzoru Finansowego i stanowić podstawę do określania czy dany podmiot działa zgodnie z prawem.

Stanowisko wydane w ramach Programu ma być wiążące dla Komisji, poza tym ma stanowić również funkcję edukacyjną, informując podmiot o przepisach i regulacjach, które musi stosować. To jest jedna z podstawowych zmian, którą wprowadzamy teraz w Innovation Hub, który w chwili obecnej funkcjonuje jeszcze na zasadzie konsultacji. Omawiamy wewnętrznie w UKNF temat wydawania wiążących nas stanowisk, że dany model biznesowy jest zgodny z prawem lub musi spełnić określone kryteria, aby być zgodnym z prawem.

Artur Granicki, KNF

Departament FinTech rozwija obecnie projekt piaskownicy regulacyjnej, który wymaga poważnych zmian w polskim ustawodawstwie. Dopóki nowe prawo nie zostanie wprowadzone, “piaskownica” będzie mogła działać tylko w okrojonym zakresie.

Samo wprowadzenie realnej piaskownicy regulacyjnej będzie wymagało dużych zmian ustawodawczych. Zdajemy sobie sprawę, że ten proces może być długi. Trudno obecnie precyzyjnie powiedzieć, ile to zajmie. Dopóki nie wprowadzimy odpowiednich zmian regulacyjnych, piaskownica nie będzie do końca funkcjonować tak, jak byśmy tego chcieli. Dlatego to, co możemy zrobić w okresie przejściowym, to zapewnić sektorowi FinTech taki zakres działalności piaskownicy regulacyjnej, który nie wymaga zmian przepisów.

Artur Granicki, KNF

2 komentarze do “Artur Granicki z KNF o regulacji kryptowalut i branży fintech w Polsce”

  1. rzygać się chce jak chłopaczyki z ministerstwa będąc na posyłkach bankierów … próbują ubierać w słowa te pseudo zabiegi regulacyjne za których zasłoną tak naprawdę zarzyna się firmy z rynku krypto w Polsce i niszczy oszczędności życie podatników

    Odpowiedz

Dodaj komentarz