W najbliższym głosowaniu akcjonariuszy Microsoftu, które odbędzie się 10 grudnia, jednym z tematów obrad będzie propozycja Narodowego Centrum Badań nad Polityką Publiczną (NCPPR), aby firma rozważyła inwestowanie w Bitcoina jako sposób dywersyfikacji aktywów.
NCPPR, konserwatywny think tank, argumentuje, że Bitcoin mógłby być „doskonałym, jeśli nie najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją”, podkreślając, że inne firmy, jak MicroStrategy, uzyskały wyraźne zyski z podobnej strategii.
Microsoft jest przeciwny propozycji
W dokumentach złożonych 24 października w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Microsoft odniósł się do tej propozycji i zarekomendował swoim akcjonariuszom głosowanie przeciwko. Jak zaznacza zarząd, firma już wcześniej analizowała kryptowaluty, w tym Bitcoina, w kontekście korporacyjnych strategii inwestycyjnych, a także regularnie śledzi trendy w tej dziedzinie.
„Wcześniejsze oceny uwzględniały Bitcoina i inne kryptowaluty wśród rozważanych opcji, a Microsoft nadal monitoruje trendy i wydarzenia związane z kryptowalutami, aby informować o przyszłych decyzjach” — czytamy w oświadczeniu.
Microsoft uzasadnia swój sprzeciw argumentem, że inwestycje skarbu korporacyjnego muszą być stabilne i przewidywalne, aby zapewnić płynność i wsparcie operacyjne. Zmienność Bitcoina, zdaniem Microsoftu, nie jest zgodna z wymaganiami wobec inwestycji, które wspierają codzienne funkcjonowanie firmy.
Argumenty NCPPR
NCPPR w swojej propozycji podkreśla rosnącą akceptację Bitcoina w środowisku instytucjonalnym i korporacyjnym, zwracając uwagę na rozwój funduszy ETF opartych na tej kryptowalucie.
Jednym z głównych argumentów NCPPR jest strategia inwestycyjna firmy MicroStrategy, która skoncentrowała się na Bitcoinie. W tym roku strategia ta przyniosła MicroStrategy zyski, przewyższające wyniki Microsoftu o ponad 300%, pomimo prowadzenia działalności w tej samej branży.
Argumentują oni również, że „firmy powinny ocenić korzyści z posiadania części, nawet zaledwie 1% swoich aktywów w Bitcoin”. Think tank przypomniał także, że choć Bitcoin jest niestabilny, może pełnić rolę zabezpieczenia w obliczu inflacji i rosnących rentowności obligacji korporacyjnych.
Mimo że inwestowanie w Bitcoina wydaje się obecnie mało prawdopodobne dla Microsoftu, firma wcześniej akceptowała płatności w tej kryptowalucie na platformie Xbox w latach 2014–2018.
Jako główni akcjonariusze Microsoftu występują potężne instytucje finansowe, takie jak Vanguard, BlackRock i State Street, które będą miały decydujący wpływ na wynik głosowania.