Największa giełda

5 mld $ transakcji z użyciem chińskiego cyfrowego juana

Chińska cyfrowa waluta wielkim krokami zbliża się do oficjalnej premiery po tym jak władze opublikowały whitepaper, z którego wynika że e-CNY został już użyty do transakcji w wysokości 5 miliardów dolarów.

Ilość wszystkich transakcji z użyciem cyfrowego juana wyniosła 70,75 miliona, rozłożonych na prawie 21 milionów portfeli osobistych i 3,5 miliona portfeli korporacyjnych. Wartość transakcji pod koniec czerwca osiągnęła 34,5 miliarda juanów (5 miliardów dolarów).

W opublikowanej białej księdze Ludowy Bank Chin przedstawił więcej szczegółów technicznych dotyczących e-CNY. Przede wszystkim cyfrowe portfele będą umożliwiały funkcje w zależności od stopnia zweryfikowania tożsamości. Podstawowe działania będzie można wykonywać bez podawania żadnych danych osobowych, żeby odblokować bardziej zaawansowane, trzeba będzie się zweryfikować.

Chiński bank potwierdził również, że technologia cyfrowego juana będzie kompatybilna z tworzeniem inteligentnych kontraktów.

Zdaniem władz podstawowa wersja waluty jest już gotowa do wprowadzenia i nadal będą kontynuowane programy pilotażowe z jej udziałem. Ważnym krokiem będą Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w 2022 roku, kiedy to nastąpi próba użycia e-CNY w realnych warunkach. Przygotowane zostaną na to wydarzenie bezzałogowe samochody dostawcze, samoobsługowe automaty sprzedające, bezzałogowe supermarkety, rękawice płatnicze, identyfikatory płatnicze, odzież płatnicza z Zimowych Igrzysk Olimpijskich i inne urządzenia do noszenia.

Dodaj komentarz